2021 prof. dr hab. Jacek Popiel, prof. Jerzy Bralczyk, Henryk Woźniakowski, Adam Szaja

.png)

.png)


2019 Marcin Gnat, Anna Zielińska-Krybus i Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie



Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie - co roku wybieramy Ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Przyznajemy ten tytuł za specjalne zasługi dotyczące kultury i literatury. W tym roku postanowiliśmy podejść do tematu nieco inaczej. Wyróżniliśmy Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Dlaczego? Za coroczną ogromną pomoc w organizacji ruchu podczas trwania Targów. Za kierowanie pojazdami w taki sposób, że usprawnienia rokrocznie zauważane są i chwalone przez naszych Wystawców i Zwiedzających. Dziękujemy za zapewnienie komfortu wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego, literackiego wydarzenia.
2018 Anna Bartłomiejczyk, Jerzy Fedorowicz, Marta Gajewska, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz

Jerzy Fedorowicz - urodził się 29 października 1947 r. w Polanicy-Zdroju. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 1969–70 był aktorem Teatru Rozmaitości w Krakowie, od 1970 do 1971 r. Teatru Polskiego w Szczecinie, a od 1971 do 1989 r. – Starego Teatru w Krakowie (obecnie Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej). W latach 1989–2012 pełnił funkcję dyrektora Teatru Ludowego w Krakowie. Od 1986 do 1989 r. był wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1990–91 zajmował stanowisko dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Krakowa. W okresie 1994–98 sprawował mandat radnego Rady Miasta Krakowa, a od 1998 do 2005 r. Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jest laureatem licznych nagród za osiągnięcia artystyczne i kulturalne. W Sejmie V kadencji był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Polityki Społecznej. W Sejmie VI i VII kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu, był także członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Małgorzata Małaszko – Stasiewicz - absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1991 roku związana z Polskim Radiem, w tym z Teatrem Polskiego Radia. Otrzymała wiele nagród na Festiwalu PR i TVP Dwa Teatry, m.in. Grand Prix w 2000 r. (Termopile Polskie w reż. A. Piszczatowskiego), 2003 r. (Nagi sad wg prozy W. Myśliwskiego), czy w 2007 r („Recykling” Tadeusza Różewicza). Współpracowała z Teatrem Telewizji przygotowując ilustracje muzyczne do spektakli reżyserowanych przez K. Zaleskiego i J. Zaorskiego, jak też wieloma teatrami dramatycznymi, m.in. Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskim w Poznaniu, czy Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi. Jest pomysłodawczynią wielu Festiwali (Emigranci, Szymanowskiego światy dalekie i bliskie). Od 2007 roku kieruje Programem 2 Polskiego Radia.
zdj. Emil Biliński
2017 Andrzej Kosowski, Aniela Topulos, Adolf Weltschek, Janusz L. Wiśniewski
Andrzej Kosowski - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Europejskiej Akademii Mozartowskiej. W latach 1996-2012 pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, a od 2001 roku był jego Redaktorem Naczelnym. Był twórcą i dyrektorem sześciu edycji Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie w latach 2005-2010. Był członkiem Rady Polskiej Izby Książki (2006-2009) oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka” (2007-2009). Członek Rady Artystycznej Filharmonii Śląskiej w latach 2007-2010 oraz członek Rady Artystycznej Opery Krakowskiej w latach 2001-2004. W 2007 roku był członkiem Komitetu Organizacyjnego Roku Karola Szymanowskiego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 roku był pełnomocnikiem Ministra do spraw Roku Lutosławskiego, a w 2014 roku – koordynatorem Roku Kolberga. Członek Stowarzyszenia Muzyki Polskiej, Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz Towarzystwa Muzycznego im. Witolda Lutosławskiego.
Aniela Topulos - urodzona 1941.08.02 w Skieblewie. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, mgr filologii słowiańskiej (1964), doktor nauk. humanistycznych (1981). Obrona na Wydziale Neofilologicznym w Instytucie Lingwistyki Formalnej pod kier. prof. dr Olgierda Wojtasiewicza. Praca zawodowa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne – asystent, redaktor, kier. redakcji (1964-1984), zastępca red. Naczelnego (1984-1989), dyrektor i redaktor naczelny (1990-2006). W latach 1978-1981) – wykład monograficzny na Podyplomowym Studium Informacji Naukowej w Uniwersytecie Warszawskim pod tytułem „Terminologia naukowa i techniczna” Przynależność organizacyjna : Polskie Towarzystwo wydawców Książek, Międzynarodowa Organizacja Unifikacji Terminów Technicznych (sekretarz, sekretarz generalny ,wiceprezes; została rozwiązana po 2005), Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska (członek Rady Nadzorczej). Publikacje: artykuły o problemach terminologicznych publikowane w „Prasie Technicznej”, „Poradniku Językowym’’, „Informatyce ’’, „Neotermie” i in. , a także o sprawach ogólnowydawniczych w czasopismach branżowych (po1990r.)Skrypt szkoleniowy „Problemy terminologii naukowej i technicznej”, CINTiE,1979, „ Mały leksykon techniczny. Technologia mechaniczna” WNT 1977,1989.
Odznaczenia: Brązowy Krzyż Zasługi - 1979r.’, Złoty Krzyż Zasługi – 1989r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2011r.
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” -1980, Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” 2006r., Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - 2009r. Medal Komisji Edukacji Narodowej - 2011Adolf Weltschek - absolwent Filologii Polskiej na UJ i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie; reżyser i inscenizator spektakli teatralnych i widowisk plenerowych, autor sztuk teatralnych i współautor scenariuszy filmowych, dyplomowany aktor.
Od 1991 roku związany z Teatrem Groteska w Krakowie: jako kierownik literacki Teatru, a od 1998 roku Dyrektor Naczelny i Artystyczny.
Reżyser ma w dorobku realizację ponad 70. przedstawień teatralnych, prezentowanych na wielu festiwalach międzynarodowych. Najważniejsze realizacje ostatnich lat – wspólnie z Małgorzatą Zwolińską: Teatr Groteska – Hommage à Chagall, Przemiany, Dzienniki Gwiazdowe; Teatr Wielki w Łodzi – Księżniczka Turandot. Jest także twórcą szeregu widowisk plenerowych w Polsce i zagranicą m.in. 17. edycji Wielkiej Parady Smoków. Dyrektor Artystyczny festiwalu Materia Prima. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy, a także pomysłodawca i współautor 15. edycji Reality Shopka Szoł.
Za zasługi dla kultury otrzymał m.in.: Złoty Krzyż Zasługi 2005 r., Medal Honoris Gratia prezydenta m. Krakowa 2005 r., Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (Brązowy) 2005 r., Order Uśmiechu 2011 r., oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (Srebrny) 2011 r.
Janusz L. Wiśniewski (ur. 1954) - pisarz i naukowiec. Prozaik i informatyk. Debiutował w 2001 powieścią „Samotność w sieci”, która podbiła listy bestsellerów i doczekała się filmowej adaptacji. Od tamtego dnia J. L. Wiśniewski opublikował liczne powieści, eseje i opowiadania (m.in. Bikini, Grand, Czy mężczyźni są światu potrzebni?, Na fejsie z moim synem), które niezmienne cieszą się ogromnym uznaniem czytelników w Polsce i zagranicą (m.in. w Rosji, Chorwacji, Czechach, Wietnamie i na Litwie).
We współpracy z Dorotą Wellman powstał wywiad-rzeka pt. Arytmia uczuć. Zapis wspaniałej korespondencji o życiu, miłości, kulturze i świecie, którą autor prowadził z Małgorzatą Domagalik, ukazał się w tomie pt. Między wierszami. Rozmowy opublikowane w Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości, to zapis dyskusji o miłości, bliskości i czułości, którą pisarz prowadził ze znanym seksuologiem Zbigniewem Izdebskim.
2016 Zbigniew Iwański, Robert Piaskowski, Martyna Wojciechowska, Jacek Wojciechowski
.jpg)
x
x

z założycieli i pierwszych prezesów Stowarzyszenia Pro Musica Mundi, laureat orderu Kawalera Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej
i Krakowianin Roku 2013w plebiscycie „Dziennika Polskiego”. Zarządza pionem programowym KBF, realizującym politykę Krakowa w zakresie kultury, koordynując min. flagowe festiwale Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Off Camera, Boska Komedia, literackie festiwale Miłosza i Conrada. Dyrektor artystyczny i koordynator Festiwalu Muzyki Filmowej – obecnie największego i najwyżej cenionego festiwalu tego gatunku muzyki na świecie. Odpowiada za integracjęi komunikację działań podmiotów samorządowych i pozarządowych z kraju oraz zagranicy. Współtwórca aplikacji Krakowa do Sieci Miast Kreatywnych i koordynator Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, pomysłodawca połączenia bibliotek miejskich i jeden z pomysłodawców przystąpienia Krakowa do Sieci Miast Schronienia ICORN. Przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. utworzenia Centrum Literatury i Języka w Składzie Solnym – wielofunkcyjnego centrum literackiego na krakowskim Zabłociu.
.jpg)
w bibliotekach (Warszawa/Kraków, PWN, 1997, 1998), Biblioteki w nowym otoczeniu (Warszawa, Wyd. SBP, 2014) – oraz ponad 1000 tekstów naukowych, publicystycznych i krytyczno-literackich. Współpracuje z miesięcznikami Kraków i Nowe Książki oraz z periodykami naukowymi: Przegląd Biblioteczny, Biblioteka, Zagadnienia Informacji Naukowej, Kniżnica (Słowacja) i Visnyk Lvivskogo Universitetu (Ukraina).
.jpg)
2015 Piotr Marciszuk, Magdalena Sroka, Stanisław Dziedzic, Maria Kulik
.jpg)
.jpg)
i Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie oraz ekspertka Kongresu Kultury Polskiej. W latach 2008-2010 roku była dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizującego krakowskie wydarzenia kulturalne. W latach 2010-2015 wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta. W czerwcu 2015 roku Magdalena Sroka została jednogłośnie rekomendowana na stanowisko nowego dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Rekomendacji udzieliła powołana przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską jedenastoosobowa komisja konkursowa pod przewodnictwem Agnieszki Holland. 3 października 2015 Magdalena Sroka na stanowisku dyrektora PISF zastąpiła Agnieszkę Odorowicz.
.jpg)
.jpg)
w bibliotekach na Saskiej Kępie w Warszawie. Od 1995 r. członek Polskie Sekcji IBBY, w latach 1997-2005 juror w konkursie „Książka Roku”, ekspert Polskiej Sekcji IBBY w projekcie „Kanon Książki dla Dzieci
i Młodzieży”, w latach 2003-2007skarbnik, a od 2007 r. prezes Polskiej Sekcji IBBY. Wyróżnienia: Zasłużony Działacz Kultury, Nagroda Prezydenta Warszawy (1999), Nagroda im. Kierbedziów (2005), medal Zasłużony dla Kultury Polskiej (2010).
x
2014 Jerzy J. Fąfara, Grzegorz Gauden, Jacek Majchrowski, Józef Opalski, Anna Polony
.jpg)

i Szymanowski w literaturze dwudziestolecia międzywojennego" i "Rozmowy o Konradzie Swinaraskim
i Hamlecie", Nagrodą Miasta Krakowa.
.jpg)
w Krakowie, od 1990 jej profesor, w latach 1999-2005 jej prorektor; reżyser teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego (1960) oraz Wydział Reżyserii Dramatu (1984) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Następnie została jej pedagogiem i prorektorem. Zadebiutowała w 1959 na scenie Starego Teatru w utworze "Wojny trojańskiej nie będzie" (reż. Jerzy Kaliszewski), gdzie następnie pracowała od 1964 do 2002. Współpracowała m.in. z Konradem Swinarskim. Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - za sezon 1986/1987, za rolę Maman Liedermeyer w spektaklu "Wiosna Narodów w Cichym Zakątku" Adolfa Nowaczyńskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracę z Teatrem Starym zakończyła w styczniu 2014, rozpoczynając współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego.
.jpg)

2013 Adam Boniecki, Ryszard Krynicki, Henryk Podolski, Michał Rusinek
.jpg)
.jpg)
.jpg)
w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wraz z żoną, Krystyną Krynicką, prowadzi wydawnictwo a5, specjalizujące się w wydawaniu książek poetyckich. Wybrane publikacje: Pęd pogoni, pęd ucieczki, Akt urodzenia, Drugi projekt organizmu zbiorowego, Niepodlegli nicości, Magnetyczny punkt, Nie szkodzi, Kamień, szron, Wiersze wybrane, Przekreślony początek.
.jpg)
2012 Grzegorz Boguta, o. Leon Knabit, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Franciszek Ziejka
.jpg)
W drugiej połowie lat 70. podjął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Obok Mirosława Chojeckiego należał do założycieli Niezależnej Oficyny Wydawniczą NOWA, wydającej pisma drugiego obiegu. Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany (13 grudnia 1981 do 7 grudnia 1982). Po zwolnieniu kontynuował działalność opozycyjną. W 1989 brał udział w obradach jednego z podzespołów Okrągłego Stołu. Następnie przez rok pełnił funkcję doradcy minister kultury, Izabelli Cywińskiej, w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Od 1990 do 2000 zajmował stanowisko dyrektora Państwowego Wydawnictwa Naukowego, doprowadził do prywatyzacji tego przedsiębiorstwa. W 1993 został prezesem zarządu Wydawnictwa NOWA, później objął kierowniczą funkcję w firmie doradczej.
W latach 90. kierował Polską Izbą Książki. W 1991 należał do założycieli Stowarzyszenia Archiwum Solidarności. W 2003 został prezesem zarządu Fundacji Kultury. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
.jpg)
Przez kilka miesięcy w 1954 administrował podnowotarską parafią w Gronkowie. W 1955 pełnił funkcję rektora kościoła w Brzegach. Od września do grudnia 1955 duszpastersko pomagał w Rozwadówce, a do czerwca 1956 był duchownym ojcem Małego Seminarium Duchownego w Siedlcach. W latach 1956–1958 był kapelanem i rektorem Domu Diecezjalnego w podżywieckiej Pewli Małej. W czasie służby duszpasterskiej jako kapłan diecezjalny został mnichem benedyktyńskim w Tyńcu. Od 1959 do początku lat 90. pracował jako katecheta. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960, śluby wieczyste tego samego dnia, 3 lata później. Lata 1963–1970 to okres, kiedy urzędował jako proboszcz w parafii w Tyńcu. W 1972 otrzymał absolutorium zaocznych studiów katechetycznych. Od 1979 należy do Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie". W latach 1983–1993 był przeorem w archidiecezji poznańskiej w Lubiniu. W 1988 został proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny w Lubiniu (do 1991). W latach 90. XX w. mianowany został przeorem opactwa. W latach 2001–2002 przeor opactwa w Tyńcu. W maju 2007 otrzymał nagrodę Laur Krakowa XXI w. Jest autorem kilku publikacji. Jego książka Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie, napisana wspólnie z o. Joachimem Badeni, wyróżniona została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca w styczniu 2008. Prowadził programy w Telewizji Polskiej "Ojciec Leon zaprasza", "Salomon" oraz "Credo"; był jednym z redaktorów półrocznika "Cenobium". 23 grudnia 2009 "w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży" został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
.jpg)
.jpg)
Ma na swoim koncie także udział w antologiach, jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle, prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów, a w 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Targów Książki w Krakowie. Kocha zwierzęta, ma trzy koty i psa.
2011 Marek Krawczyk, śp. Mieczysław Maliński, Tadeusz Skoczek, Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski
.jpg)
W 1975 został absolwentem stołecznego Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja. Do 1980 pracował m.in. w Ośrodku Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych Polskiej Akademii Nauk.
.jpg)
z "Tygodnikiem Powszechnym" (z powodów oskarżeń o tajną współpracę ze służbą bezpieczeństwa PRL do czasu wyjaśnienia sprawy przez IPN i samego zainteresowanego współpraca została w 2006 zawieszona). Książki ks. M. Malińskiego tłumaczone są między innymi na języki: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, holenderski, fiński, japoński, czeski, słowacki, słoweński, węgierski, rosyjski, litewski. Jest autorem tekstów religijnych, teologicznych, biograficznych, katechizmów i modlitewników. Wiele z książek poświęcił Janowi Pawłowi II.
.jpg)
Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski (pomysłodawcy Krakowskiego Salonu Poezji)
.jpg)
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 1990 jest wykładowczynią na tej uczelni. Od 1973 związana
z krakowskim Starym Teatrem. Zadebiutowała w 1969 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie w roli Isi i Chochoła w Weselu Stanisława Wyspiańskiego (reż. Lidia Zamkow). Jeszcze w trakcie studiów została żoną Wiesława Dymnego. Po jego tragicznej śmierci (12 lutego 1978) ponownie wyszła za mąż za Zbigniewa Szotę (syn Michał, ur. 1985), a potem za Krzysztofa Orzechowskiego. W 2002 zainicjowała odbywający się w niedzielne przedpołudnia Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, który prowadzi wraz z Józefem Opalskim, Bronisławem Majem oraz swoim mężem Krzysztofem Orzechowskim, dyrektorem Teatru. Salon ma oddziały w Bytomiu, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Nowym Targu, Gdańsku, Gliwicach, Komorowie, Opolu, Świdnicy, Tarnowie, Tczewie, Szczecinie, Tychach oraz w Gdyni. Krakowski Salon Poezji został uhonorowany nagrodą literacką Nike za najciekawszą działalność kulturalną w regionie w 2003.
.jpg)
W latach 70. pracował jako aktor, a później jako reżyser w teatrach warszawskich, m.in. w Teatrze Komedia, Teatrze Dramatycznym oraz Teatrze Narodowym. W latach 1989–96 pracował jako etatowy reżyser w Teatrze Ludowym w Krakowie. Od 1981 jest związany pracą pedagogiczną z Akademią Teatralną w Warszawie (profesor na Wydziale Reżyserii). W latach 1997–99 był dyrektorem Teatru Bagatela
w Krakowie. W 1999 powołany na stanowisko dyrektora Teatru im. Słowackiego w Krakowie.