Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dla większości z nas to czas odpoczynku, radości, uśmiechu, spotkań z bliskimi przy świątecznym stole… Pamiętajmy jednak, że nie dla wszystkich.
W Krakowie w bardzo skromnych warunkach żyje Pani Alicja. Pani Alicja jest podopieczną akcji Szlachetna PACZKA, którą jako Targi w Krakowie wspieramy.

Pani Alicja, pomimo codziennych życiowych trudności, z optymizmem patrzy w przyszłość. Jej pasją jest czytanie. Szczególnie lubi książki z gatunku literatury kobiecej, które pozwalają jej oderwać się od tego, co trudne. Chcieliśmy sprawić Pani Alicji choć odrobinę przyjemności i podarować jej nowe książki, na zakup których ona sama nie może sobie pozwolić. Stąd zrodziła się akcja #Podaruj książkę "Alicji".


Jako zespół Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zwróciliśmy się do Wydawców z prośbą o przesłanie książek, którymi moglibyśmy ucieszyć obdarowywaną rodzinę. Na odzew nie musieliśmy długo czekać. Paczki z książkami zaczęły spływać już po kilku dniach.
Wiemy, że takich "Alicji" jest znacznie więcej. Mieszkają w domach pomocy społecznej, w domach samotnej matki, w domach dziecka. Dlatego zaproponowaliśmy, że książki, których nie pomieści mieszkanie pani Ali, przekażemy mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie.
My rozumiemy, co znaczy kochać książki, bo to jest bliskie naszemu sercu i przekonaliśmy się, że Wydawcy czują to samo.
Przyłączyło się do nas 8 wydawców: Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Luna, Wydawnictwo FILIA, Wydawnictwo SQN, Muduko, Dom Wydawniczy Rafael, Wydawnictwo Kobiece, Edipresse Książki, Wielka Litera oraz Filharmonia Krakowska, która przekazała 4 podwójne bilety na koncerty.


Zabraliśmy się więc za pakowanie, by zdążyć na weekend cudów 11-12.12.2021. Pani Alicja swoje paczki otrzymała w niedzielę rano, a od organizatorów wiemy, że "Największą radość sprawiły Pani Alicji książki. Nie spodziewała się nigdy takiej ilości."


Dziękujemy wszystkim Wydawcom, którzy włączyli się w naszą akcję za wielkie serca i ogrom radości, który sprawiliście nie tylko Pani Ali, ale także nam. 

Otrzymaliśmy także podziękowania od Stowarzyszenia na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. Brata Alberta w Krakowie oraz osób niepełnosprawnych i samych Mieszkańców Domu. które chcemy złożyć na ręce wszystkich, którzy sprawili, że w te święta z nowej książki ucieszy sie niejedno serce.
Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej z całej Akcji #Podaruj książkę "Alicji"