Oficjalne otwarcie

Zebranych gości przywitała Prezes Zarządu Targów Książki w Krakowie - Grażyna Grabowska oraz Prezydent Miasta Krakowa - profesor Jacek Majchrowski. Gościem specjalnym są w tym roku Niemcy, dlatego oficjalna formułka otwierająca Targi została wygłoszona właśnie w języku niemieckim przez wiceprezesa Frankfurckich Targów Książki - Tobiasa Vossa.

Podczas ceremonii już po raz dziewiąty zostały wręczone tytuły Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. W ten sposób Targi w Krakowie pragną uhonorować osoby, które promują w świecie czytanie i popierają ideę Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Ambasadorzy są wybierani przez członków Honorowej Rady Patronackiej, organizatorów Targów oraz fanów zgromadzonych w liczbie 36 tysięcy na profilu wydarzenia na Facebooku.

Przedstawiamy tegorocznych Ambasadorów:

Anna Zielińska-Krybus – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat pracuje jako redaktor i wydawca w jednej z oficyn akademickich – Wydawnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W latach 1986-1998 była redaktorem, od 1999 roku kieruje Wydawnictwem. Związana z działalnością organizacji zrzeszającej wydawców akademickich – Stowarzyszeniem Wydawców Szkół Wyższych – od 1998 roku. W 2001 roku została wybrana do Zarządu Stowarzyszenia, pełniąc funkcje sekretarza i wiceprezesa, natomiast w 2013 roku została prezesem SWSW.  Tę funkcję sprawowała do czerwca 2019 roku.

Marcin Gnat (ur. 1984) - absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Twórca internetowej inicjatywy „Przeczytam 52 książki w roku”, która podczas swojej pierwszej edycji w 2015 roku zaangażowała ponad 100 tysięcy polskich internautów na Facebooku, a w kolejnych swoich odsłonach również mobilizuje do regularnego czytania kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Akcja dwukrotnie uzyskała nominację do nagrody Kampania Społeczna Roku. Nominowany do tytułu Osobowości Roku 2018 „Gazety Krakowskiej” w Kategorii „Kultura” za „zainspirowanie dziesiątek tysięcy Polaków do regularnego czytania i udowodnienie, że internet może być skutecznym narzędziem do promocji czytelnictwa”.

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie - co roku wybieramy Ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Przyznajemy ten tytuł za specjalne zasługi dotyczące kultury i literatury. W tym roku postanowiliśmy podejść do tematu nieco inaczej. Wyróżniliśmy Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Dlaczego? Za coroczną ogromną pomoc w organizacji ruchu podczas trwania Targów. Za kierowanie pojazdami w taki sposób, że usprawnienia rokrocznie zauważane są i chwalone przez naszych Wystawców i Zwiedzających. Dziękujemy za zapewnienie komfortu wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego, literackiego wydarzenia.


Debata: Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce

Pierwszego dnia targów odbywa się debata pt. „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce” z udziałem prezydentów, wójtów oraz burmistrzów dużych miast i mniejszych miejscowości, którzy aktywnie i z powodzeniem starają się przeciwdziałać zanikowi czytelnictwa.
​W jakim stopniu aktywność samorządów może poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? To tylko kilka z pytań, na które zaproszeni goście szukali odpowiedzi. Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji.