Skandynawski sznyt

W ubiegłym roku Francja, dwa lata temu Izrael. Do tego grona dołącza Szwecja! Po raz pierwszy w historii wszystkich targów organizowanych w naszym kraju Gościem Honorowym będzie wyłącznie Szwecja,  a nie – jak do tej pory bywało – Skandynawia. Szwedzka literatura jest marką samą w sobie, jej twórcy posiadają nieprawdopodobną umiejętność budowania unikatowego klimatu, gdzie skrzętnie snuta intryga trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony. Camilla Läckberg, Henning Mankell czy wreszcie Stieg Larsson, twórca kultowej serii kryminałów „Millennium”, to zaledwie początek naprawdę długiej listy utalentowanych szwedzkich pisarzy. Kogo w tym roku spotkamy na Targach? Szczegółowy program na razie trzymany jest w tajemnicy. Z pewnością nie zabraknie inspirujących spotkań, dyskusji oraz warsztatów. Nie zabraknie również książek dla dzieci, które od lat – obok kryminałów – stanowią filar szwedzkiej kultury.
– Cieszymy się, że Szwecja po raz pierwszy będzie Gościem Honorowym prestiżowych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Szwedzka literatura jest dobrze znana polskim czytelnikom, przede wszystkim dzięki cenionym książkom dla dzieci i powieściom kryminalnym. Literatura ze Szwecji to także sprawnie napisane, wciągające historie, świetne reportaże czy poradniki. Znajdziemy w nich trafne obserwacje wielu współczesnych zjawisk społecznych, wyraz troski o prawa człowieka i środowisko naturalne, a także humor. Pragniemy pokazać Szwecję  innowacyjną,   otwartą i kreatywną. Jesteśmy przekonani, że targi będą doskonałą okazją do wielu inspirujących spotkań, wymiany do- świadczeń  między  Polską  a  Szwecją i pokażą znane oraz nieznane oblicza Szwecji i szwedzkiej literatury – zapowiada Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji w Polsce.

Biblioteka 4.0

Szwecja słynie również z  doskonałego poziomu czytelnictwa. Przeciętny mieszkaniec tego kraju na czytanie książek poświęca aż 20 minut dziennie! Bez wątpienia wpływ na to mają m.in. świetnie funkcjonujące biblioteki. Czy polskie, które znamy, mają szansę przetrwać w obecnej formie w przyszłości? Jak będą wyglądały biblioteki w trzeciej dekadzie XXI wieku? Czy będą z nami rozmawiać i odczytywać intencje i potrzeby użytkowników na podstawie ich zachowań w sieci? Jak się zmienią i jak będą musieli zareagować na to czytelnicy? A może pojęcie biblioteki na stałe zniknie z naszych słowników? Te ciekawe i nurtujące pytania padną podczas Małopolskiego Forum Bibliotek, które odbędzie się w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Na uczestników czekają specjalistyczne panele dyskusyjne,  inspirujące  warsztaty i dziesiątki branżowych spotkań.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® to nie tylko wspaniała literatura z najwyższej półki, ale także spotkania z autorami,  wymiana  wrażeń,  emocji  i uczuć związanych z daną pozycją. To także obcowanie z kulturą w znacznie szerszym ujęciu. W tym roku, ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy przygotowują dla Zwiedzających m.in. wystawy fotograficzne i prelekcje.
 
 
Więcej na temat nadchodzących targów, kongresów i konferencji znajdziecie w jesiennym wydaniu Merkuriusza. Tym razem skupiliśmy się na potrzebie zmian, otwierania się na „nowe” oraz na umiejętności przewidywania trendów.
Merkuriusz Targowo-Kongresowy, jesień 2018