​Gość Honorowy FRANCJA
Et en plus, je parle français 


Jest to wystawa o ludziach, którzy mają wspólną cechę, mianowicie mówią po francusku.
Każdy z nas ma jakiś talent, pasję i zawód. Na przykład David w wolnych chwilach oddaje się gotowaniu, Zosia kocha jazdę konną, Yoko tańczy …  A do tego wszyscy oni mówią po francusku!
Obejrzyj wystawę Instytutu Francuskiego i zobacz, jak wielu różnych ludzi mówi w tym języku, bo francuski nie jest taki trudny, jak ci się wydaje! Wielka wspólnota językowa frankofonów liczy aż 274 miliony osób na całym świecie! Znając francuski wszędzie się porozumiesz i będziesz mógł podzielić się tym, co najbardziej lubisz!
Skoro tak, to przełam opory! Przecież w końcu każdy potrafi powiedzieć « Je t’aime ! » na dobry początek.


Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Fotoreporterzy


Wystawa przedstawia zdjęcia dziewięciu reporterów skupionych wokół tygodnika studenckiego „itd”: Krzysztofa Paweli, Sławka Biegańskiego, Andrzeja Baturo, Macieja Osieckiego, Anny Musiałówny, Krzysztofa Barańskiego, Włodzimierza Pniewskiego, Andrzeja Polca i Stanisława Cioka. Choć ich prace można porównać z najlepszymi przykładami fotografii humanistycznej, nie są dość dobrze znani szerokiej publiczności. 

Przełomowy czas schyłku PRL-u i stanu wojennego obfitował w ważne i spektakularne wydarzenia, których źródłem były ruchy społeczne kontestujące istniejący system polityczny. Zarówno te wielkie wydarzenia jak i życie codzienne były dokumentowane przez dziennikarzy-fotoreporterów związanych z prasą młodzieżową, którzy działali również niezależnie, rejestrując własny obraz życia Polaków. Dzięki nim powstał różnorodny, niezwykle atrakcyjny wizualnie i przede wszystkim wielowymiarowy zapis.
Pokazywane na wystawie zdjęcia w większości należą do kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotoreportaż „Ruda się żeni” Krzysztofa Barańskiego i Sławka Biegańskiego został udostępniony przez Forum - Polską Agencję Fotografów. Więcej zdjęć można obejrzeć do 27.10.2017 r. na wystawie „Fotoreporterzy” w Muzeum Fotografii w Krakowie (ul. Rakowicka 22), oraz w katalogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydawnictwo Mamania
Tyczka w Krainie Szczęścia
Dom, który się przebudził
 

Wystawa ilustracji Emilii Dziubak do książek Martina Widmarka – „Tyczka w Krainie Szczęścia” i  „Dom, który się przebudził”.

Emilia Dziubak - utalentowana, wielokrotnie nagradzana polska ilustratorka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. „Gratka dla małego niejadka”.  Tworzy pełne uroku, niezwykle klimatyczne ilustracje, a niepowtarzalny styl i precyzja wyróżnią ją na tle innych ilustratorów.


Wydawnictwo BOSZ
Kraków w starej fotografii


Wystawa „Kraków w starej fotografii" to zbiór archiwalnych fotografii pochodzących z albumu wydawnictwa BOSZ o tym samym tytule, na których odnajdujemy wspaniałe zdjęcia przestawiające znajome, ale jednak odmienne oblicze królewskiego Krakowa.

Z pożółkłych niekiedy fotografii spoglądają na nas dawni mieszkańcy Krakowa; wędrujemy po krakowskich ulicach, po Rynku Głównym, gdzie jeździły tramwaje i piętrowe autobusy; jesteśmy świadkami historycznych wydarzeń. 

Obiekty ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.


Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Wydawnictwo Karpaty i Targi w Krakowie sp. z o.o.
Najlepsze Wydawnictwa o Górach

 
Od 26-29.10.2017 r. zapraszamy także na Wystawę 2. Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze Wydawnictwa o Górach”.
 
Ekspozycja obejmuje ponad 120 wydawnictw  o górach z kilkunastu krajów i jest czynna w godzinach otwarcia 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Godziny otwarcia
26.10. 10:00-17:00 
27-28.10. 10:00-19:00 
29.10. 10:00-17:00

Zapraszamy także 26 października o godzinie 15:00 do Sali Seminaryjnej Lwów B na uroczyste Ogłoszenie Wyników 2. Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze Wydawnictwa o  Górach”.
Na Odwiedzającego Wystawę oraz biorących udział w ogłoszeniu wyników czekać będą miłe upominki!