​W ramach integracji sieci bibliotek – Krowoderskiej, Podgórskiej, Śródmiejskiej oraz Nowohuckiej – ujednolicono zasady korzystania z księgozbioru i wprowadzono wspólny katalog biblioteczny. Umożliwia to, podobnie jak internetowy portal krakowczyta.pl, niezwykle proste wyszukiwanie książek i wygodne zarządzanie kontem czytelnika.

W ten sposób ponad dwieście dwadzieścia tysięcy czytelników zapisanych w Bibliotece Kraków (a ta liczba wciąż rośnie) korzystać może z przeszło miliona dwustu tysięcy egzemplarzy książek! Ponadto, w katalogu on-line, oprócz tradycyjnych zbiorów, do dyspozycji czytelników są audiobooki, gry planszowe oraz e-booki z cyfrowej księgarni Legimi, platformy naukowej IBUK Libra i darmowej, internetowej biblioteki Wolne Lektury. Oferta największej w naszym kraju biblioteki publicznej skierowana jest do każdego: dzieci, młodzieży i dorosłych, a także osób z dysfunkcjami wzroku.

Biblioteka Kraków pod swoją egidą organizuje w różnej formie spotkania i dyskusje literackie. Od czerwca bieżącego roku w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, przy ul. Szczepańskiej 1, działa Salon Literacki Biblioteki Kraków, gdzie w każdy czwartek miłośnicy  książki – ich autorzy, czytelnicy, wydawcy oraz księgarze - spotykają się  na rozmowach o literaturze wielu gatunków. W rozmieszczonych po całym podwawelskim grodzie i okolicach  filiach Biblioteki Kraków organizowane są również lekcje biblioteczne oraz prelekcje z zakresu wiedzy o kulturze, kursy komputerowe i konkursy, rozmaite warsztaty plastyczne, a także  wystawy.

Pod auspicjami Biblioteki Kraków od czerwca tego roku przyznawana jest prestiżowa Nagroda „Krakowskiej Książki Miesiąca”; również od czerwca Biblioteka jest odpowiedzialna za wydawanie miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków”.
Rozszerzeniu działalności Biblioteki Kraków w szczególny sposób patronuje poczucie wypełniania misji popularyzowania czytelnictwa w niezwykle trudnych dla książki czasach.

O nadchodzących wydarzeniach dowiedzieć się można bezpośrednio ze strony internetowej Biblioteki Kraków: http://www.biblioteka.krakow.pl/, a także na https://krakowczyta.pl/.